Narodowość
pol Polska
Obecna drużyna
KPR Gwardia Opole
Urodziny
1976-04-01
Wiek
46

Polski piłkarz ręczny i trener, od 2014 szkoleniowiec Gwardii Opole. Reprezentant Polski, srebrny medalista mistrzostwa świata w Niemczech (2007). Siedmiokrotny mistrz Polski w barwach Wybrzeża Gdańsk i Wisły Płock. Dwukrotnie wybrany najlepszym trenerem Superligi (2017/2018, 2018/2019).


Rafał Kuptel
to osoba, której nikomu w Opolu nie trzeba przedstawiać. To postać rozpoznawalna w świecie szczypiorniaka, doświadczony szkoleniowiec – były zawodnik, 7-krotny Mistrz Polski, Reprezentant Polski – srebrny medalista MŚ 2007 w Niemczech, członek historycznej „Kadry Bogdana Wenty”. W latach 2012-2017 trener Reprezentacji Polski w kategoriach juniorskich. Od 2014 roku trener naszej Gwardii Opole. Szkoleniowiec KPR Gwardia Opole pracuje w naszym klubie już od sześciu lat, a podczas jego kadencji trenerskiej Gwardia Opole po 55 latach zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski PGNiG Superligi oraz zagrała w fazie grupowej europejskiego Pucharu EHF Champions League. Wyniki te przerosły oczekiwania nawet najbardziej optymistycznych kibiców i spełniły marzenia opolan o upragnionym medalu w najwyższej klasie rozgrywkowej. Dwukrotnie wybierany „Trenerem Roku” rozgrywek PGNiG Superligi. Rafał Kuptel udowodnił, że „Niemożliwe nie istnieje”.
Sport to przede wszystkim jego życie – jak sam powiada „To nie tylko moja praca, ale pasja i styl życia”. Kuptel jest człowiekiem bardzo ambitnym, zakładającym sobie kolejne cele do zrealizowania oraz stale podnoszącym poprzeczkę. Rafał do dziś wspomina sytuację, kiedy to w 2007 roku, grając wówczas w barwach Wisły Płock, przegrywali z Vive Kielce na minutę i 14 sekund do końca meczu. Dzięki walce do samego końca, odrobili 4 bramki straty i wraz z drużyną płockiej Wisły mogli cieszyć się ze zdobycia Pucharu Polski.
W sporcie zdarzają się również porażki, wówczas w tych trudnych momentach Rafał Kuptel zawsze może liczy na wsparcie najbliższych, a także całego sztabu ludzi, łącznie z zawodnikami, którym nie jest obcy smak goryczy, ale i dalsza motywacja do działania. W wolnym czasie nie próżnuje i aktywnie spędza czas grając w piłkę, jeżdżąc na rowerze czy żeglując. Jego największym sukcesem jest zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Świata w 2007 roku na turnieju w Niemczech.
Rafałowi życzymy, by dalej był tak zaciętym trenerem, wyśmienitym sportowcem, aby nie poddawał się w dążeniu do upragnionego złota!
Dziękujemy za wszystkie wygrane mecze KPR Gwardii Opole!