II Turniej Piłki Ręcznej „Tobie Polsko” za nami!

23 лист. 2022 |

W dniu 16.11.2022 w Stegu Arenie odbył się II Turniej Piłki Ręcznej „Tobie Polsko” – dedykowany pamięci Powstańców Śląskich, którzy walczyli o powrót Śląska do Polski w latach 1919 – 1921. Organizatorami wydarzenia byli: Gwardia Opole oraz Instytut Śląski w Opolu.

W dniu 16.11.2022 w Stegu Arenie odbył się II Turniej Piłki Ręcznej „Tobie Polsko” – dedykowany pamięci Powstańców Śląskich, którzy walczyli o powrót Śląska do Polski w latach 1919 – 1921. Organizatorami wydarzenia byli: Gwardia Opole oraz Instytut Śląski w Opolu.

W zawodach sportowych udział wzięły cztery zespoły z rocznika 2007. Na parkiecie rywalizowali zawodnicy z Kielc, Zabrza, Lublińca i Opola. O godzinie 9:00, podczas oficjalnego otwarcia, władze Instytutu Śląskiego z dr Bartoszem Kuświkiem na czele przywitały wszystkich uczestników, przedstawiając przy tym idee tego wydarzenia.
W meczu otwarcia Gwardia Opole zmierzyła się z Górnikiem Zabrze, a po końcowym gwizdku ze zwycięstwa cieszyli się szczypiorniści z Zabrza. W drugim meczu Vive Kielce wysoko pokonało ekipę Husarii Lubliniec. O godzinie 14:00 do rywalizacji stanęły dwa niepokonane zespoły, a mecz okazał się finałem turnieju. W tym pojedynku lepsi okazali się zabrzanie, pokonując kielczan 23:18. W meczu o trzecie miejsce triumfowali Gwardziści, a czwarte miejsce przypadło Husarii Lubliniec.
Na trybunach gościliśmy uczniów z opolskich szkół podstawowych oraz młodzież z IX Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Opolu. W przerwie między meczami został przeprowadzony konkurs dla publiczności, a dla śmiałków biorących w nim udział przewidziane były nagrody oraz bilety na mecz Gwardii Opole w PGNIG Superlidze.

Wyniki:

Górnik Zabrze – Gwardia Opole 18:12
Husaria Lubliniec – Vive Kielce 20:31
Górnik Zabrze – Husaria Lubliniec 21:12
Gwardia Opole – Vive Kielce 22:26
Górnik Zabrze – Vive Kielce 23:18
Gwardia Opole – Husaria Lubliniec 22:15

Klasyfikacja końcowa:

  1. Górnik Zabrze
  2. Vive Kielce
  3. Gwardia Opole
  4. Husaria Lubliniec

Podczas dekoracji każda drużyna otrzymała pakiet gadżetów, puchar oraz atrakcyjne nagrody, które wręczył Dyrektor Instytutu Śląskiego dr Bartosz Kuświk. Dla wszystkich osób obecnych w Stegu Arenie przygotowane zostały broszury, w których zawarta była krótka lekcja historii dotycząca Powstań Śląskich.
Wydarzenie to finansowane było przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicą III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.
Wielkie podziękowania dla Instytutu Śląskiego w Opolu za współpracę. Zawodnikom i trenerom dziękujemy za przybycie i gratulujemy!