Juniorzy młodsi uczcili pamięć o „Kukusiu”

4 черв. 2023 |

Do rywalizacji w tegorocznej edycji memoriału przystąpiły drużyny juniorów młodszych Górnika Zabrze, Śląska Wrocław, Zagłębia Lubin i oczywiście gospodarzy zmagań – Gwardii Opole. Po pasjonującym turnieju górą okazali się goście z Zabrza, którzy wygrali wszystkie trzy spotkania.

Jerzy Klempel był jednym z najbardziej utytułowanych piłkarzy ręcznych wywodzących się z Opola. Barwy Gwardii reprezentował tylko przez dwa lata – 1970-1971. Następnie przez 11 sezonów bronił barw Śląska Wrocław, a na zakończenie kariery także niemieckiego Frisch auf Goppingen. W reprezentacji Polski rozegrał 221 spotkań, rzucając w nich aż 1170 bramek! Do dzisiaj jest to rekord skuteczności w biało-czerwonych barwach. Z kadrą sięgnął po brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Montrealu oraz dwa srebrne medale Pucharu Świata. Jerzy Klempel zmarł 28 maja 2004 roku. Był najlepszym strzelcem Igrzysk w Moskwie w 1980 roku (44 bramki w 6 meczach) i Mistrzostw Świata w Danii (47 bramek w 6 meczach) dwa lata wcześniej. Przyjaciele zwracali się do niego „Kukuś”.


Podczas wczorajszej rywalizacji jego imienia w Stegu Arenie zespół Górnika był wczoraj nie do zatrzymania. Na otwarcie rywalizacji pewnie pokonał Zagłębie 17:13. Później było jeszcze lepiej, bo w dwóch kolejnych potyczkach zabrzanie zdobywali już równo 20 lub więcej bramek. Wrocławski Śląsk zwyciężyli 23:16, a Gwardię 20:12.

Mimo tej porażki również i nasi zawodnicy mogą być zadowoleni z występu. Ostatecznie zostali sklasyfikowani na drugiej lokacie, gromadząc na koncie 5 punktów. W pierwszym meczu memoriału zespół Łukasza Gradowskiego rozbił Śląsk 25:19. Jednak najwięcej emocji przysporzyło starcie z Zagłębiem, które rozstrzygała dopiero seria rzutów karnych. W niej nasz zespół wygrał 3:2 (po 40 minutach gry był remis 16:16).

Na najniższym stopniu podium uplasowało się właśnie Zagłębie. Oprócz punktu wywalczonego z Gwardią lubinianie pokonali Śląsk 22:19. Było to spotkanie wieńczące całą rywalizację, ustalając też ostateczną klasyfikacje wrocławian na 4. miejscu.

Najlepszym strzelcem XVIII Memoriału im. Jerzego Klempela został Antek Szeremet ze Śląska Wrocław. W trzech spotkaniach zanotował on 19 trafień.

Trenerzy wybrali również najlepszych zawodników w swoich drużynach. Także i oni otrzymali nagrody indywidualne. I tak w Gwardii wyróżniono Kacpra Wilisowskiego, w Górniku Michała Cieślę, w Zagłębiu Szymona Banachowskiego a w Śląsku Tima Onokhofa.

Gratulujemy i zapraszamy za rok, kiedy to zostanie rozegrany już XIX Memoriał im. Jerzego Klempela!

Memoriał został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Dziękujemy!