Turniej „Tobie Polsko” po raz trzeci!

21 черв. 2023 | CSR

Pięć zespołów wzięło udział w kolejnej, już trzeciej edycji Turnieju piłki ręcznej „Tobie Polsko”. To inicjatywa organizowana przez nasz zespół wspólnie z Instytutem Śląskim. Rozgrywki są finansowane z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Od ubiegłego roku, 20 czerwca, obchodzimy Dzień Pamięci Powstań Śląskich. Bardzo dobrze układała nam się współpraca z Gwardią, dlatego chcemy inicjatywę tego turnieju kontynuować – mówił dyrektor Instytutu Śląskiego, dr Bartosz Jan Kuświk – To jest połączenie historii i sportu. Staramy się kultywować pamięć o powstańcach wśród najmłodszych. A dzięki współpracy z Gwardią, możemy robić to poprzez sport – dodaje dyrektor.

We wczorajszych zmaganiach rywalizowały dwie drużyny gospodarzy – Gwardii Opole oraz ekipy Orła Opole, PSP nr 1 w Opolu i ASPR Zawadzkie.

- Ta inicjatywa jest świetna, więc zabrałem na ten turniej aż dwie drużyny – mówił po zakończeniu rywalizacji Bogumił Baran, szkoleniowiec seniorskiego zespołu, który podczas turnieju prowadził drużyny Orła Opole i PSP nr 1 – Dzieci w tych rocznikach muszą spędzać jak najwięcej czasu na parkiecie. Dlatego bardzo się cieszę, że tego grania było tak dużo – dodawał szkoleniowiec.

Z najlepszej strony zaprezentowali się młodzi szczypiorniści drugiej drużyny Gwardii. Wygrali oni wszystkie cztery spotkania. Najbardziej emocjonujące okazało się starcie naszej ekipy z ASPR-em Zawadzkie. Rozstrzygnęła je dopiero seria rzutów karnych, w których opolanie triumfowali 2:1 (9:9 po 20 minutach meczu).

Na drugiej lokacie sklasyfikowani zostali właśnie goście z Zawadzkiego (7 pkt), a podium uzupełniła ekipa pierwszej drużyny Gwardii.

- Było trudno wygrać ten turniej, ale się udało – mówił po ceremonii rozdania nagród Jan Różański ze zwycięskiego zespołu – Każdy rywal, z którym się mierzyliśmy, był dobrze przygotowany do gry. Ale to my okazaliśmy się najlepsi – opisywali jego koledzy z drużyny.

Jak to jest w zwyczaju Turnieju „Tobie Polsko” wręczono nagrody indywidualne. Najlepszymi zawodnikami w swoich drużynach zostali:

 

Orzeł Opole: Konstanty Kaczmarek

ASPR Zawadzkie: Mateusz Cieślik

PSP 1: Wiktor Wołczak

Gwardia I Opole: Karolina Henek

Gwardia II Opole: Adam Wesołowski

Dodatkowo najlepszym strzelcem został Maks Dutka z Gwardii I, a najlepszym bramkarzem wybrano Bartek Sowiak z ASPR-u.

Zmagania zorganizowano przy współpracy naszego klubu z Instytutem Śląskim. Turniej został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.