W Gdańsku o czwarte zwycięstwo z rzędu!

27 лист. 2023 | Mecze

Energa Wybrzeże Gdańsk – to kolejny rywal Corotop Gwardii Opole w ORLEN Superlidze. Nad morzem opolanie powalczą o czwarte zwycięstwo z rzędu, drugie na wyjeździe. Mecz w Hali Akademii Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii rozpocznie się o godzinie 18:00. Transmisja na kanale Polsat Sport Extra.

Rywale gwardzistów zaczynają tracić dystans do reszty stawki. Już na tym etapie możemy wnioskować, że Wybrzeże nie włączy się do walki o play-offy. Do 8. lokaty tracą aż 13 punktów. Ba! Pomiędzy ekipą z Gdańska a 12. Zagłębiem Lubin jest osiem punktów. Potencjalne zwycięstwo Gwardii bardzo zbliży ją nawet do 3. miejsca, choć pozycja w tabeli się nie zmieni. Nadal będzie to 6. lokata, ale do podium opolanie tracić będą tylko 5 oczek.

Wybrzeże w tym sezonie wygrało zaledwie raz – w 3. serii drużyna prowadzona obecnie przez Patryka Rombla pokonała 36:35 beniaminka i outsidera rozgrywek Zepter KPR Legionowo. Tydzień później uległa Zagłębiu w rzutach karnych. To oznacza, że na kolejne punkty w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce gdańszczanie czekają od… 10 września.

Nie oznacza to jednak, że Wybrzeże prezentuje się bardzo słabo. W czterech ostatnich potyczkach (z Grupą Azoty Unią Tarnów, Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski, Azotami Puławy i ARGED REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski) przegrywało tylko jedną lub dwiema bramkami.

Zupełnie inne nastroje panują w drużynie Bartosza Jureckiego. Ostatni raz gwardziści schodzili z parkietu pokonani 14 października, kiedy to ulegli Industrii Kielce. Następnie wygrywali z Legionowem, Lubinem i Głogowem.

To, co z pewnością cieszy wszystkich kibiców, to obecność Adama Malchera w autobusie do Gdańska. Doświadczony bramkarz nabawił się urazu w ostatnim meczu z KGHM Chrobrym, ale godnie zastąpił go wówczas w bramce Jakub Ałaj, którego wybrano najlepszym zawodnikiem tego spotkania. W całym sezonie 21-latek broni ze skutecznością obron na poziomie nieco ponad 26%. Ponad 5 punktów procentowych więcej widnieje przy nazwisku Malchera.

Niezbyt wiele zmienia się w zestawieniu najskuteczniejszych. Na pewno jeśli chodzi o konkretne pozycje. Ale w ostatnich spotkaniach świetnie spisuje się na skrzydle Mateusz Wojdan, w dobrej dyspozycji jest rozgrywający Fabian Sosna, a na swój wysoki poziom powoli wchodzi także 33-letni Marek Monczka. Ze swojego poziomu nie schodzi także doświadczony kapitan Gwardii Mateusz Jankowski.

W drużynie Wybrzeża mogliśmy zobaczyć w tej kampanii trzech bramkarzy. Najwięcej, bo 12 występów, ma na koncie Kornel Poźniak. Broni on ze skutecznością na poziomie 20,99%. Dwa mecze mniej zagrał Adam Witkowski, ale to właśnie 19-latek jest tym najskuteczniejszym między słupkami. W 10 starciach uzbierał on obron na poziomie 24,35%. Trzy razy na placu gry pojawiał się jeszcze Adam Zakrzewski. 17-latek ma na koncie 13,64% skutecznych obron.

Wśród zawodników ofensywnych prym wiodą doświadczony Mateusz Jachlewski i 20-letni Jakub Będzikowski. Ten pierwszy zdobył już 49 bramek, ten drugi 47. Na podium znajduje się jeszcze Patryk Pieczonka (33 bramki), a tuż za nim Jakub Powarzyński (32 bramki). Na wyróżnienie z pewnością zasługuje również Maciej Papina. Aż 80 podań tego gracza otwierało drogę do bramki jego kolegom. W całej lidze lepszymi asystentami są tylko Kamil Mosiołek i Jakub Moryń. Po meczu z Gwardią może się to zmienić, bo Mosiołek ma tylko trzy kluczowe podania więcej, a Moryń jedno.

Mecze Wybrzeża z Gwardią oraz w Tarnowie Unii z Piotrkowianinem zakończą 13. serię ORLEN Superligi. W obu przypadkach pierwsze gwizdki wybrzmią o godzinie 18:00. Starcie w Gdańsku będzie można zobaczyć dzięki transmisji głównego nadawcy – Polsatowi. Mecz zostanie pokazany na kanale Polsat Sport Extra.