Historyczne starcie z Energa MKS-em Kalisz!

2 gru 2023 | Mecze

Do historycznej potyczki dojdzie dzisiaj w Kalisz Arenie. Po raz pierwszy Corotop Gwardia Opole zagra przeciwko swojemu dotychczasowemu trenerowi Rafałowi Kuptelowi. Początek potyczki z Energa MKS-em dzisiaj o godzinie 18:00. Transmisję przeprowadzi portal Emocje.TV.

Również i dla Kuptela będzie to wyjątkowe starcie. W Opolu pracował on przecież blisko 10 lat. Teraz będzie chciał znaleźć rozwiązanie, aby pokonać swoich byłych podopiecznych. Gwardia jednak jedzie do Kalisza podrażniona porażką z Energa Wybrzeżem Gdańsk, więc w Kalisz Atenie będzie chciała szybko wymazać przegraną z pamięci.

Opolanom mają w tym pomóc jej liderzy, którzy z bardzo dobrej strony prezentują się w ostatnich tygodniach. Na wyróżnienie z pewnością zasługuje Jakub Ałaj, który walczy o nagrodę GRACZA LISTOPADA w ORLEN Superlidze. I faktycznie – ten miesiąc dla 21-latka jest bardzo dobry. Choć w ogólnych statystykach nadal minimalnie ustępuje doświadczonemu Adamowi Malcherowi. Pytanie więc, na którego z golkiperów zdecyduje się dzisiaj Bartosz Jurecki.

Podobny ból głowy będzie miał Kuptel. W tym sezonie najczęściej dostępu do bramki MKS-u strzegł Jan Hrdlicka. Pojawiał się on między słupkami w 12 potyczkach kaliszan. Trzy mecze mniej na koncie ma doświadczony Krzysztof Szczecina. Ale to właśnie on może się pochwalić lepszą skutecznością od 27-latka. Obecnie jest ona na poziomie 32,14%. Hrdlicka broni ze skutecznością 26,62%.

Liderem w ofensywie MKS-u jest Bartosz Kowalczyk. 26-latek 53 razy pokonywał już bramkarzy rywali. Po 41 trafień na koncie mają natomiast Gracjan Wróbel i Matija Starcevic. Nie można jednak zapominać o kolejnych zawodnikach, którzy również wyróżniają się w barwach kaliskiego zespołu. Tomas Nejdl, Miłosz Bekisz czy Piotr Krępa to gracze, z których rzutami trzeba się liczyć. Starcevic i Kowalczyk to też najlepiej podający szczypiorniści. W tej statystyce na podium jest również Konrad Pilitowski, a jego brat Maciej, tuż za nim.

W drużynie gwardzistów niewiele się zmienia w liczbach. Nadal najlepiej rzucającym jest Piotr Jędraszczyk, który wyprzedza Mateusza Jankowskiego i Mateusza Wojdana. Bardzo dobry czas ma również Fabian Sosna i będący w coraz lepszej dyspozycji Antoni Łangowski. Liczby Marka Monczki nie są może jeszcze zachwycające, ale to właśnie doświadczony Czech, w ostatnich meczach, radził sobie bardzo dobrze. Zwłaszcza jeśli chodzi o kluczowe podania, których wykonał już 40. Dzięki dobrej postawie w Gdańsku zdetronizował on z podium tej statystyki Romana Chychykalo.

Pojedynek ten będzie też bardzo ważny dla układu tabeli ORLEN Superligi. Obecnie, po 13. rozegranych seriach, Gwardia zajmuje 6. lokatę. Na koncie ma 19 punktów. Tuż za jej plecami są ARGED REBUD KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski i Grupa Azoty Unia Tarnów, które do drużyny Bartosza Jureckiego tracą zaledwie jeden punkt. MKS jest natomiast 11., ale w przypadku dzisiejszego zwycięstwa może się zrównać z gwardzistami punktami.

Spotkaniem w Kaliszu też obie ekipy rozpoczną rundę rewanżową. Na inaugurację obecnej kampanii w opolskie Stegu Arenie pewnie triumfowali gospodarze – 25:19. Świetnie z opolską publicznością przywitał się wówczas właśnie Jędraszczyk, który rzucił 7 bramek. Taki sam dorobek w tym spotkaniu miał Chychykalo. W drużynie z Kalisza, po 3 trafienia, zanotowali wtedy Starcevic, Konrad Pilitowski i Bekisz. Zespół MKS-u prowadził jednak wówczas jeszcze Paweł Noch.

Mecz w Kalisz Arenie rozpocznie się o godzinie 18:00. Bezpośrednią transmisję przeprowadzi z niego portal Emocje.TV.